Αναστασία Ασκούνη, Μαθηματικός

• Γεννήθηκε στην Καρυά Κάτω Αχαΐας.
  • Σπούδασε στο Μαθηματικό τμήμα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (1973 ? 1978).
  • Παρακολούθησε διετείς μεταπτυχιακές σπουδές στο ίδιο τμήμα με ειδίκευση Στατιστική-Πληροφορική, απ΄ όπου απέκτησε το Μaster «Επιχειρησιακής και Πληροφορικής Έρευνας».
  • Από το 1979 εργάζεται στη Δημόσια εκπαίδευση σε σχολεία του Αγίου Δημητρίου, Αργυρούπολης και από το 1996 έχει οργανική θέση στην Ευαγγελική Σχολή Σμύρνης.
  • Είναι παντρεμένη με τον Γρηγόρη Ζωγράφο και έχει αποκτήσει τρία παιδιά τον Δημήτρη, την Αργυρώ και τον Γεώργιο Ζωγράφο.

Χρήστος Κύρκος, Φιλόλογος

• 1967-1972: Σπουδές στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων και απόκτηση του πτυχίου από το Κλασσικό Τμήμα της Φιλοσοφικής Σχολής.

• 1972-1975: Στρατιωτική θητεία.

• 1976-1978: Μεταπτυχιακές σπουδές στο Τμήμα Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Long Island (New York, USA) και απόκτηση του μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών Master of Arts.

• 1979-1980: Μεταπτυχιακές σπουδές στο Τμήμα Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου New School of Social Research (New York, USA) για την απόκτηση διδακτορικού διπλώματος. Αδυναμία συνεχίσεως σπουδών λόγω οικονομικών δυσχερειών.

• 1981-1987: Διορισμός και υπηρεσία ως καθηγητής φιλολογίας στη Μέση Εκπαίδευση.

• 1987-1990: Εκπαιδευτική άδεια και έναρξη μεταπτυχιακών σπουδών στο Τμήμα Ψυχολογίας του Sussex University (England)

• 1990-1993: Λήξη εκπαιδευτικής άδειας και επιστροφή στην Μέση Εκπαίδευση

• 30-6-1993: Η Γενική Συνέλευση του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαιδεύσεως του Πανεπιστημίου Αθηνών που συνήλθε την ως άνω ημερομηνία ενέκρινε την αίτησή μου για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής. Τη διεξαγωγή της έρευνας θα επιβλέπει η καθηγήτρια ψυχολογίας του ιδίου τμήματος Στέλλα Βοσνιάδου επικουρουμένη από τους κ.κ. Εμ. Κολιάδη, ψυχολόγο-αναπληρωτή καθηγητή του Π.Τ.Δ.Ε και Παν. Κόκκοτα, αναπληρωτή καθηγητή του ιδίου τμήματος.

• 12-9-1993 μέχρι τέλους σχολ. έτους 95-96: Απόσπαση στο Π.Τ.Δ.Ε του Πανεπιστημίου Αθηνών.

• 23-26 Μαϊου 1996: Συμμετοχή στο 5ο Πανελλήνιο Συνέδριο Ψυχολ/κής Ερευνας που οργανώθηκε από την ΕΛ.Ψ.Ε στην Πάτρα. Παρουσίαση μελέτης μου στο συμπόσιο "Εννοιολογική αλλαγή στο χώρο των φυσικών επιστημών".

• 1-9-96 έως σήμερα: Επιστροφή στην οργανική μου θέση (8ο Λύκειο Καλλιθέας και από 30-7-97 στο Πειραματικό Λύκειο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης) όπου υπηρετώ ως φιλόλογος.

• 3-11-99: Απόκτηση διδακτορικού διπλώματος (Ph.D.) Ψυχολογίας από το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαιδεύσεως του Πανεπιστημίου Αθηνών.

• Γλωσσομάθεια: Γνώση της Αγγλικής γλώσσας.

• Μέλος του Συλλόγου Ελλήνων Ψυχολόγων από το 1979.

Ελένη Φαλδαμή, Χημικός

• Γεννήθηκε στην Αθήνα και κατάγεται από τα Χανιά.
  • Είναι παντρεμένη και μητέρα δυο παιδιών, της Κατερίνας και της Στέλλας.
  • Αποφοίτησε από το Χημικό τμήμα του Πανεπιστημίου Αθηνών το 1981.
  • Έχει κάνει ειδίκευση στην Τεχνολογία τροφίμων στο Παρίσι (ETCPA) και μεταπτυχιακές σπουδές (Μaster) στη Διδακτική της Χημείας και Νέες Τεχνολογίες (ΔιΧηΝετ) στο Χημικό Τμήμα του Πανεπιστημίου Αθηνών.
  • Εργάστηκε αρχικά ως χημικός υπεύθυνη εργαστηρίου ποιοτικού ελέγχου σε φαρμακοβιομηχανία, αλλά το 1989 διάλεξε την εκπαίδευση, ξεκινώντας ως αναπληρώτρια καθηγήτρια στην Ευαγγελική Σχολή.
  • Από τότε έχει υπηρετήσει σε πολλά σχολεία Μέσης Εκπαίδευσης ( Γ. Πάρου, 1ο Γ. Ασπροπύργου, 4ο Λύκ. Γλυφάδας, 2ο Γ. Βούλας, 5ο Λύκ. Καλλιθέας, 3ο Λύκειο Αλίμου, 3ο Γ. Ν. Σμύρνης, Γυμν. και Λύκειο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης ) και στο Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο (Εργαστήριο Χημείας - Τμήματα Επιστήμης Διαιτολογίας - Διατροφής και Οικιακής Οικονομίας).

Νικόλαος Χρονόπουλος, Κοινωνιολόγος

ΓΡΑΜ. ΓΝΩΣΕΙΣ:

Α. Πτυχιούχος Τ.Ε.Ι. Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας, Τμήμα Διοίκηση Επιχειρήσεων

Β. Πτυχιούχος ΠΑΣΠΕ, Τμήμα Κοινωνιολογίας

ΞΕΝΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ:

Αγγλικά

ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ-ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ:

Διορίστηκε στις 20/10/81 γραμματέας της γενικής Διευθύνσεως των τμημάτων Μετ/σης των σχολών Τουριστικών Επαγγελμάτων (Ν.Π.Δ.Δ. Υπουργείο Ανάπτυξης). Παρέμεινε έως 11/11/85.

Το ακαδημαϊκό έτος 1987 διορίστηκε τακτικός καθηγητής Διοικητικού Δικαίου στην Αστυνομική Ακαδημία. Παρέμεινε έως το 1990.

Το σχολικό έτος 1988 διορίστηκε μόνιμος καθηγητής στην Δευτ/θμια Εκπαίδευση.

Από το σχολικό έτος 1997 υπηρετεί με οργανική θέση στο Πειραματικό Λύκειο της Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης.

ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ:

ΠΕΚ Αθηνών, Τμήμα Κοινωνιολογίας (Σχολικό έτος 1993-94)

ΠΕΚ Αθηνών. Θέμα: "Προσπαθώντας να κατανοήσουμε την συμπεριφορά των μαθητών μας" (1995)

Εδουάρδος Χωλλ, Αγγλικής Γλώσσας

Ο Εδουάρδος Χώλλ γεννήθηκε και μεγάλωσε στα Πατήσια, σε κάποια απροσδιόριστη δεκαετία του 20ου αιώνα. Απεφοίτησε από το Λεόντειο Λύκειο Πατησίων και κατόπιν σπούδασε Αγγλική φιλολογία στο Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Μην έχοντας τίποτα καλύτερο να κάνει, παντρεύτηκε και αμέσως μετά έφυγε για την Αγγλία για ανώτερες σπουδές. Έλαβε πτυχίο μάστερ και, συνεχίζοντας την διανοητική του Οδύσσεια, προχώρησε στη απόκτηση διδακτορικού διπλώματος. Όλα τα παραπάνω στο τομέα της σύγχρονης Ευρωπαϊκής Ιστορίας από το Πανεπιστήμιο του Lancaster. Κάπου ανάμεσα σ? αυτούς τους ακαδημαϊκούς θριάμβους απέκτησε και δύο παιδιά (άρρεν και θήλυ).

Γυρίζοντας στην Ελλάδα το 1993 (είχαν τελειώσει πια και τα λεφτά!), εργάστηκε σε διάφορα ιδιωτικά σχολεία διδάσκοντας από Ιστορία μέχρι και Νέα Ελληνικά για αρχαρίους. Διορίστηκε στο δημόσιο το 2001 με πρώτο διορισμό στον όμορφο και γραφικό Άγιο Ευστράτιο (μια νήσος μεγέθους ατόλης νοτίως της Λήμνου), όπου υπηρέτησε δύο συναπτά έτη. Μετατέθηκε στο Λύκειο της Ευαγγελικής Σχολής το 2003 όπου και συνεχίζει έκτοτε την ευδόκιμη υπηρεσία του επ? αγαθώ πατρίδος, με ένα τετραετές διάλειμμα (2006-2010) κατά τη διάρκεια του οποίου είχε αποσπαστεί στο εξωτερικό για λόγους, όπως πάντα, αργυρώνητους.

Υποκατηγορίες